+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Czerwiński, PO: KHW i PGG trzeba uzdrowić przed połączeniem

Wiadomosci  DC 2017-03-01 08:35

- Konsolidacja zawsze może przynieść dobre efekty. W przypadku Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przed przeprowadzeniem konsolidacji powinno się jednak uzdrowić i postawić na nogi odbywa podmioty. Jeżeli celem tego połączenia miałoby być tylko zabezpieczenie kolejnej wypłaty dla górników to byłoby to bezcelowe – mówi wnp.pl Andrzej Czerwiński, poseł PO, były minister Skarbu Państwa.

Jak podkreśla, nie można oczekiwać, że kolejne firmy energetyczne kontrolowane przez państwo będą nadal wspierały górnictwo.

- Co to jest, jak nie pomoc publiczna? Wsparcie energetyki dla górnictwa to przedłużenie funkcjonowania niezrestrukturyzowanego podmiotu a nie poprawa sytuacji. Komisja Europejska z pewnością temu będzie się temu wsparciu bardzo szczegółowo przyglądała. Będę trzymał kciuki za to, aby Komisja zaakceptowała wsparcie dla górnictwa jako działanie konkurencyjne, ale będzie to trudne – dodaje Andrzej Czerwiński. 

Spółki energetyczne:  PGE, Energa i PGNiG Termika już wykupiły udziały w PGG. Teraz nieoficjalnie mówi się, że w PGG mógłby zaangażować się także PKN Orlen. 

- Obawiam się, że zostanie podjęta kolejna próba pompowania pieniędzy z energetyki do górnictwa, za co ostatecznie zapłacą wszyscy klienci. Zamiast co kilka miesięcy dorzucać kolejne pieniądze, trzeba na poważnie przeprowadzić restrukturyzację spółek węglowych. W KHW i PGG trzeba wytypować konkretne kopalnie do zamknięcia, a z pozostałych należy stworzyć silny podmiot oparty na podstawach w pełni ekonomicznych, który byłby w stanie zaciągnąć normalny, rynkowy kredyt, który musiałby zostać spłacony. Nie można oczekiwać kolejnej, bezzwrotnej pomocy ze strony firm państwowych – podsumowuje Andrzej Czerwiński.

Źródło: wnp.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu