+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Minister Czerwiński na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Mój region  msp.gov.pl 2015-09-09 15:44

– Każda zmiana w otoczeniu sektora energetycznego powinna być wprowadzana w sposób przemyślany, przewidywalny, a przede wszystkim tak, by w jak najmniejszym stopniu obciążała odbiorców energii – powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa podczas panelu „Ile rynku na rynku energii” zorganizowanego w ramach 25. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak zapewnił Andrzej Czerwiński, Polska chce utrzymywać stabilne warunki do prowadzenia inwestycji w energetyce, by każdy inwestor w perspektywie wielu lat wiedział, na jakich zasadach może lokować swój kapitał.

– Zmiany powinny być dobrze przygotowane i planowe, by inwestycje były zarówno pewne dla inwestorów, jak i zbieżne z polityką energetyczną państwa. W Polsce pewnikiem jest, że bazą dla energetyki przez jeszcze wiele lat będzie węgiel, choć nasz kraj musi się również wywiązywać ze wszystkich międzynarodowych zobowiązań środowiskowych. Nie ma jednak wątpliwości, że  wszystko, co do otoczenia systemu energetycznego dochodzi, powinno w jak najmniejszym stopniu obciążać odbiorców – podkreślił minister Skarbu Państwa.

Andrzej Czerwiński zauważył, że od początku przyszłego roku będzie obowiązywała ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wypełnia międzynarodowe zobowiązania przyjęte przez rząd w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu obciążać odbiorców.

– W systemie niemieckim za wysoki udział OZE w miksie energetycznym zapłacili odbiorcy. My przyjęliśmy system aukcji, który promuje odnawialne źródła energii o najmniejszych kosztach produkcji, a także źródła rozproszone. Ustawa stworzyła bardzo korzystne warunki dla instalacji prosumenckich – powiedział Andrzej Czerwiński.

Minister Skarbu Państwa wskazał, że Polska dopiero buduje konkurencyjny rynek energii. Wprowadzane przez ostatnie lata rozwiązania operacyjne i prawne sprawiają, że pierwsze efekty widzi każdy Polak na swoim rachunku za prąd w jednostkowej cenie mocy.

Minister Czerwiński w panelu „Ile rynku na rynku energii” na 25. Forum Ekonomicznym w Krynicy dyskutował z Markiem Woszczykiem, prezesem PGE, Krzysztofem Zamaszem, prezesem Enei, Januszem Morozem, wiceprezesem RWE Polska, Filipem Elżanowskim z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Kamilem Pluskwa-Dąbrowskim, prezesem Federacji Konsumentów.

Tagi: forum ekonomiczne krynica zdrój oze

Źródło: msp.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu