+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Ponad setka sądeczan na spotkaniu obywatelskim w Nowym Sączu

Wiadomosci  ms 2017-01-19 22:32

Kwestie zanieczyszczenia powietrza, ochrony środowiska, edukacji a także bieżącej sytuacji politycznej w kraju zdominowały środową (18 stycznia) dyskusję sympatyków Platformy Obywatelskiej z parlamentarzystami Małgorzatą Kidawą - Błońską, Gabrielą Lenartowicz, Jakubem Rutnickim i Andrzejem Czerwińskim. Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Obywatelska”. Podobne odbyły się w kilkunastu innych miastach Małopolski.

Posłowie rozpoczęli spotkanie w Nowym Sączu od wyjaśnienia sytuacji związanej z blokadą Sejmu oraz próbą ograniczenia mediom dostępu do budynków sejmowych. - Wolne media to dla Platformy Obywatelskiej podstawowa wartość. To głównie dzięki naszym protestom dziennikarze nadal mogą normalnie wykonywać swoją pracę w Sejmie - mówił gospodarz spotkania, Andrzej Czerwiński. Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała, że PiS ma obecnie większość i może przegłosować każdą ustawę, ale to nie oznacza, że może łamać prawo lub działać poza przyjętymi regułami. Wtórował jej poseł Jakub Rutnicki. - Żyjemy w ciekawych czasach. Ci którzy łamią konstytucję, grożą, że będą wsadzać protestujących do więzienia - mówił parlamentarzysta.

W następnej kolejności goście spotkania skupili się na wysłuchaniu sugestii dotyczących dalszych działań Platformy Obywatelskiej w opozycji oraz propozycji programowych. Dyskusję wyraźnie zdominowały kwestie związane z ochroną środowiska i smogiem.- We wrześniu 2015 roku przyjęliśmy kompleksowy program walki ze smogiem wraz z zabezpieczeniem środków finansowych – wyjaśniała posłanka Gabriela Lenartowicz dodając, że PiS nie wcielił go jednak w życie, a problem staje się coraz bardziej poważny.

Nie obyło się także bez refleksji na temat obecnej reformy edukacji, przyczyn porażki wyborczej z 2015 roku oraz słabej działalności „gabinetu cieni”. - Władzy zależy nie na reformie edukacji, lecz na wymianie kadr w edukacji i zamieszaniu, dlatego będziemy zbierać podpisy pod referendum - przekonywała Małgorzata Kidawa-Błońska. Była marszałek Sejmu zaznaczyła również, że w sporze politycznym Platforma Obywatelska będzie stanowcza, ale jednocześnie kulturalna i pełna klasy. Gabinet cieni zintensyfikuje swoje działania.

Poseł Jakub Rutnicki podkreślił, że śmielej powinniśmy walczyć z wszechobecnym hejtem w Internecie. Podziękował również za wysoką frekwencję na spotkaniu. - Waszą obecność tutaj odbieram jako troskę o to, co się będzie działo w naszym kraju w najbliższym czasie – mówił.

W spotkaniu obywatelskim w Nowym Sączu uczestniczyło ponad 130 osób. Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z wydarzenia.

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu