+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Spór o reformę sprawiedliwości. Co zmieni spotkanie prezesa PiS i prezydenta?

Wiadomosci  Marek Mądrzejewski 2017-09-11 19:17

Prezydent rozmawiał w piątek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie to rozpoczęło cykl konsultacji w sprawie ustaw, dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości, które głowa państwa ma przedstawić do końca miesiąca. Możliwe konsekwencje tego spotkania omawiali w Jedynce Łukasz Schreiber (PiS), Andrzej Czerwiński (PO) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).

Dwuipółgodzinne rozmowy dotyczyły tematów najważniejszych dla Polski – mówił po nich rzecznik prezydencki, dodając, że prezydent liczy, iż jego projekty uzyskają poparcie w Sejmie. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała o dobrej atmosferze podczas uzgodnień w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Poseł PiS Łukasz Schreiber powiedział, że tak jak wszyscy, był zaskoczony tą rozmową. Jednak, jak ocenił, nie ma w tym nic sensacyjnego, że prezydent spotyka się z liderem większości parlamentarnej. To jest chyba rzecz normalna, znana w polskiej tradycji – stwierdził.

Czego oczekuje PiS, jeśli chodzi o projekty prezydenckie? Polityk PiS tłumaczył, że partia spodziewa się gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości. Przyznał, że było w tamtych  ustawach parę błędów, wyraził nadzieję, że uda się je wyeliminować, ale duch ustaw zostanie ten sam. Ocenił, że wymiar sprawiedliwości w Polsce cierpi na "korporacjonizm" i nie ma zaufania społecznego. Dodał, że prezydent nie może ugiąć się pod naciskiem nieżyczliwych reformie.

Andrzej Czerwiński, poseł PO, powiedział, że jego partia chce zobaczyć, co powstanie w rezultacie. - PiS chciał uporządkować sytuację, jednak zderzył się jak ze ścianą ze społeczeństwem, zjednoczył opozycję – mówił gość Jedynki. – Nikt nie wie, co wyniknie ze sporu prezydenta z rządem – a raczej Jarosławem Kaczyńskim – mówił. Jak stwierdził, prezydent nie powinien ugiąć się pod presją prezesa PIS.

Marek Jakubiak (Kukiz’15) stwierdził, że sądownictwo trzeba reformować. Jego partia uznała, że te ustawy mają wady, a ponieważ nie można było przekonać PiS, posłowie udali się do prezydenta. Ten podjął taką decyzję również po namowach Kukiz'15 – stwierdził, zaznaczając, że przyczyną był tutaj i sprzeciw społeczeństwa. Jego zdaniem sytuacja jest jasna – przytoczył słowa jednego z polityków PiS, że jest wola porozumienia, a oznacza to, że porozumienia nie ma.

***

W programie była mowa również m.in. o krytyce, jaka spadła ostatnio na rzecznika prezydenta, forum ekonomicznym w Krynicy i o planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sprawie inwestycji. Więcej w audycji Jedynki.

Źródło: polskieradio.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu