+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

A. Czerwiński, PO: opóźnienia prac nad trójpakiem będą nadrobione

Energetyka  Dariusz Ciepiela 2012-11-22 07:44

Zmiana szefa resortu gospodarki niesie za sobą opóźnienia w pracy nad ustawami z trójpaku energetycznego, będą one jednak nieznaczące. Spodziewam się, że nadrobimy powstałe w ten sposób zaległości - mówi Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki i przewodniczący sejmowej podkomisji ds. energetyki.

Jak duże będą opóźnienia prac nad trójpakiem energetycznym po dymisji Waldemara Pawlaka ze stanowiska ministra gospodarki?

- Zmiana szefa resortu gospodarki niesie za sobą opóźnienia w pracy, będą one jednak nieznaczące. Spodziewam się, że nadrobimy powstałe w ten sposób zaległości. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby brak decyzji odwlekał inwestycje w sektorze energetycznym, ponieważ to ma bezpośredni wpływ na gospodarkę. Inwestorzy czekają na stabilne prawo. Od wielu miesięcy deklarujemy, że wprowadzimy dobre i stabilne rozwiązania prawne.

Istnieje opinia, że ustawa o OZE może wejść w życie pod koniec 2013 r. To realny termin?

- Może się tak zdarzyć. Po przyjęciu przez Parlament ustawa musi być notyfikowana przez Komisję Europejską. Doświadczenie pokazuje, że notyfikacja w KE może potrwać kilka miesięcy, ale zdarzały się przypadki, że trwało to nawet rok. Uśredniając, gdyby notyfikacja ustawy o OZE trwała 6 miesięcy a ustawa zostały przyjęta przez Parlament do końca pierwszego kwartału 2013 r., to oznaczałoby, że w okolicach września 2013 r. mogłaby wejść w życie. Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm a opinie Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące jej zgodności z prawem unijnym będą pozytywne, to inwestorzy będą czuli klimat ustawy i wstępne prace będą mogli rozpocząć jeszcze przed notyfikacją ustawy przez KE.

Jak przebiegają prace nad projektem ustawy o OZE w Sejmie?

- 21 listopada br. odbyło się spotkanie podkomisji Komisji Gospodarki ds. energetyki na którym swoje stanowisko dotyczące projektu ustawy o OZE zaprezentowało Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Wkrótce będziemy mieli podobne spotkania z przedstawicielami sektora fotowoltaiki i biomasy. Chcemy poznać zdanie każdego ze środowisk zainteresowanych tą ustawą.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Źródło: wnp.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu