+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Co z drogą do Brzeska? Odpowiadają: Czerwiński, Zegzda i Golonka

Wiadomosci  BOS 2013-01-15 09:54

Po tym, jak minister transportu Sławomir Nowak podczas spotkania w Wieliczce z samorządowcami z Tarnowa i Niepołomic nie dał żadnych nadziei na budowę w najbliższych latach trasy Nowy Sącz - Brzesko, wielu mieszkańców naszego regionu poczuło się rozczarowanych, bo wcześniej sądeccy samorządowcy i parlamentarzyści często o tej drodze wspominali w optymistycznym tonie. Zapytaliśmy ich, czy to właśnie nieskuteczny lobbing oddalił od Nowego Sącza na wiele lat plany szybkiej drogi do Krakowa.

Trzeba wyremontować starą drogę

Jan Golonka, starosta nowosądecki:
- Zawsze uważałem, że ta droga jest dla nas priorytetem i nic się nie zmieniło. Cały czas o pieniądze na to połączenie walczymy. W tej chwili najważniejsza jest jednak modernizacja dotychczasowego połączenia Nowego Sącza z Brzeskiem. Dodatkowe pasy ruchu na części odcinków, szersza droga: to rzeczy, który powinny być zrobione jak najszybciej. Przecież zanim wybudowana zostanie nowa droga to można zadbać, by obecne połączenie było wygodniejsze. Nie dziwię się, że minister nie obiecał już teraz pieniędzy na nową trasę, skoro nawet nie ma wytyczonych jej planów. Ważne, że w strategii przygotowywanej przez marszałka województwa ta koncepcja jest. Trzeba tylko nad nią popracować i jednocześnie zadbać, żeby mieszkańcom naszego regionu łatwiej było dojechać do autostrady w Brzesku, wtedy komfort jazdy do Krakowa też się podniesie. Z tego co wiem, to poseł Czerwiński usilnie zabiega o to, żeby minister Nowak przyjechał do Nowego Sącza i zapoznał się z komunikacyjnymi problemami naszego regionu. Oczywiście chciałbym, jak chyba każdy, żeby pieniądze na nową drogę z Sącza do Brzeska były zaklepane już teraz, ale trzeba patrzeć na to wszystko realnie. Perspektywa 2020 roku nie jest znowu tak odległa. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, by wszystko się udało.

Jak będą projekty i plany to zaprosimy ministra do Nowego Sącza

Andrzej Czerwiński (Platforma Obywatelska), poseł na Sejm, były prezydent Nowego Sącza:
- To nie tak, że sądecki lobbing w Warszawie jest słaby. Żeby lobbować trzeba mieć za czym lobbować. Trudno oczekiwać, że rząd wyłoży pieniądze na coś, co na razie jest tylko zarysem, pomysłem, koncepcją. Potrzeba realnych planów, wytyczenia dokładnego przebiegu tej drogi. Myślę, że to powinno zostać zrobione w ciągu maksymalnie trzech najbliższych lat, a wtedy pieniądze na to połączenie znajdą się jeszcze przed 2020 rokiem. Zgadzam się ze starostą nowosądeckim, że teraz pilna jest modernizacja istniejącej już drogi. Oczywiście będę starał się ministrowi Nowakowi przybliżyć sytuację Sądecczyzny w kontekście niezbędnych połączeń komunikacyjnych, ale z zaproszeniem go do Nowego Sącza trzeba poczekać, aż będziemy w posiadaniu konkretnych planów, i projektów nowej trasy. Przypomnę, że wkrótce Unia Europejska oficjalnie zatwierdzi jako istotny, korytarz północ-południe. To bardzo ważne, bo w ten korytarz wpisane są także i nasze plany drogowe. Nie bez znaczenia jest też powiązanie inwestycji drogowych z kolejowymi. Mam tu na myśli wznowienie działań nad opracowaniem linii Podłęże – Piekiełko.

Województwo znalazło fundusze na obwodnice, ale tej drogi już teraz nie obiecywałem

Leszek Zegzda (Platforma Obywatelska), sądeczanin, radny wojewódzki:
- Województwo wybudowało już obwodnicę Podegrodzia i Starego Sącza, powstaje obwodnica Muszyny, są pieniądze na budowę obwodnicy zachodniej Nowego Sącza. Pod tym mogę się podpisać, bo to było załatwiane na szczeblu wojewódzkim. Pieniądze na nową drogę do Brzeska to już zadanie rządu. Właśnie jadę do Białki Tatrzańskiej na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Będziemy chcieli tam poruszyć temat istotnych szlaków komunikacyjnych na Sądecczyźnie. Widziałem już treść wystąpienia marszałka Marka Sowy, więc wierzę, że o drogach pan prezydent dziś usłyszy.
Nie jestem zdziwiony, ani też zmartwiony stanowiskiem ministra Nowaka, bo to jeszcze nie ten etap, żeby obiecywać pieniądze: plany na nowe połączenie komunikacyjne do Brzeska są jeszcze nie do końca skrystalizowane. Ja nigdy nie obiecywałem, że znajdą się pieniądze na tę drogę już teraz. Oczywiście cały czas trzeba lobbować i przypominać o tym, jak bardzo ta droga jest nam potrzebna, by w odpowiednim momencie, po przedstawieniu planów i projektów móc liczyć na pieniądze. Kierunki działań są takie, że najpierw trzeba zmodernizować drogę do Brzeska, którą już mamy i przy tym cały czas zabiegać o pieniądze na nową drogę.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu