+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Europoseł Sonik namawia do gazu łupkowego

Wiadomosci  Anna Pawłowska 2013-01-21 20:32

Bogusław Sonik, europoseł, autor raportu na temat gazu łupkowego w Parlamencie Europejskim twierdzi, że ten rodzaj pozyskiwania energii jest szansą dla Polski. Na swojej stronie internetowej umożliwia Polakom wzięcie udziału w euroankiecie dotyczącej gazu łupkowego, przedstawiając wersję przetłumaczoną na język polski.

Bogusław Sonik, przez kilka miesięcy dla Parlamentu Europejskiego opracowywał raport o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko naturalne. Udało się przegłosować zakaz wydobycia gazu łupkowego, w zamian proponując zapis, aby każdy kraj zadecydował sam, czy chce eksploatować swoje złoża łupków.
- Przez kilka miesięcy próbowaliśmy z kolegami i koleżankami z Platformy Obywatelskiej skutecznie doprowadzić do zmniejszenia emocji wokół gazu łupkowego, żeby stworzyć pole dla rozumu, żeby były przyjmowane argumenty tych, którzy wiercą, którzy mają coś do powiedzenia w oparciu o doświadczenie – dzieli się wrażeniami z pracy nad raportem. - Gaz łupkowy można wydobywać przy zastosowaniu najnowszych technologii i najwyższych standardów bezpieczeństwa. Można go wydobywać bezpiecznie obwarowując to oczywiście przestrzeganiem prawa krajowego i europejskiego.

W połowie grudnia ubiegłego roku Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społecznych w sprawie przyszłości rozwoju niekonwencjonalnych paliw kopalnych, w tym gazu łupkowego. KE zapowiada także przegląd regulacji środowiskowych i przedstawienie stanowiska ws. wydobywania gazu łupkowego.
- Należy dokonać przeglądu tych praw, aby przekonać się czy są one wystarczające czy można z czystym sumieniem powiedzieć, że zminimalizowaliśmy ryzyko, że jest ono takie jak przy innych kopalinach, nie ma się czego obawiać, nie będzie zanieczyszczonych źródeł wodnych – mówi Sonik.- Specyficzne zasady ostrożnościowe trzeba przyjąć w obszarach występowania wód mineralnych.

Europoseł przekonuje, że przy początkowym sceptycyzmie zmienia się powoli podejście poszczególnych krajów do wydobycia gazu z łupków. Anglia odblokowała miesiąc temu zakaz i przystępuje do prac nad wydobyciem. W niemieckim parlamencie, podobnie do europejskiego odrzucony został wniosek o zakazie wydobycia i debata rozpocznie się na nowo. Rumunia ma zamiar zmienić swoje podejście i rozpocząć wydobycie.
- Wokół raportu udało się zbudować koalicję, która odrzuciła wniosek o zakazie wydobycia na terenie unii Europejskiej, a zgodziliśmy się co do tego, że każdy kraj zdecyduje czy chce, czy nie chce wydobywać gaz łupkowy przestrzegając norm bezpieczeństwa.

Na wiosnę w Brukseli rozpocznie się debata dotycząca gazu łupkowego. Jesienią Komisja Europejska zaproponuje rozwiązania dotyczące legislacji i obwarowań dotyczących wydobycia.
- Dla Polski to szansa, wierzę, że zostanie ona wykorzystana – promuje nowe źródło energii.

Na swojej stronie internetowej Bogusław Sonik europoseł z Małopolski umożliwia rodakom wzięcie udziału w europejskich konsultacjach społecznych dotyczących wydobycia gazu łupkowego, oprócz linka do euro ankiety załączając tłumaczenie tekstu na język polski. Osoby indywidualne, firmy, organizacje mogą wypowiedzieć swoje zdanie na temat gazu łupkowego.
- Ankieta została sformułowana w języku angielskim, niemieckim i francuskim, odpowiadać można w każdym języku – tłumaczy poseł.
Konsultacje społeczne trwać będą do 23 marca 2013 roku.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu