+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Krynica: Miliony na remont pijalni. Centrum kongresowe za dwa lata

Wiadomosci  MJ 2011-10-07 07:33

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi doniesieniami, dzisiaj (6 października) zapadła decyzja o przekazaniu wielomilionowych środków na remont krynickiej Pijalni Głównej. W Krakowie z dobrymi wiadomościami pojawił się Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa, który ogłosił, że spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów zostanie dokapitalizowana kwotą 28 mln zł.

- Decyzja w sprawie dokapitalizowania spółki UKŻ została ogłoszona na dzisiejszej konferencji w Krakowie przez samego ministra Grada - mówi nam Marek Sowa, marszałek Małopolski. Dzięki temu spółka będzie mogła zainwestować przede wszystkim w modernizację krynickiej Pijalni Głównej, której koszt oszacowano na ponad 30 mln zł. Jedną trzecią tej kwoty przekazano już w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Sfinalizowaliśmy montaż finansowy wszystkich tych inwestycji, których wartość może osiągnąć nawet 46 mln zł. Spółka Uzdrowisko Krynica-Żegietsów zostanie dokapitalizowana kwotą 28 mln zł - mówi w rozmowie z naszym portalem Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa.

Projekt modernizacji Pijalni w Krynicy-Zdroju ma na celu poprawę estetyki i funkcjonalności budynku. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków nie zmieni się bryła budynku i charakter elewacji. Obiekt oprócz dotychczasowych funkcji leczniczych zyska funkcje kongresowo-wystawiennicze. Po remoncie zwiększy się powierzchnia sali koncertowej do 1 200 miejsc z możliwością podziału na dwie części w zależności od charakteru imprezy. Oprócz koncertów będą mogły się tu odbywać kongresy i konferencje. Nowością jest to, że sala zyska też funkcje kinowe. Odnowiony zostanie także wewnętrzny ogród zimowy, a kuracjusze będą mogli korzystać z kawiarni. Zmodernizowana zostanie również strefa wydawania wód mineralnych. W efekcie Pijalnia będzie obiektem wielofunkcyjnym, ogólnodostępnym i dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych.

- Nadanie obiektowi uzdrowiskowemu nowych funkcji pozwoli na przyciągnięcie turystów, dla których Krynica nie była dotąd kierunkiem turystyki biznesowej i kongresowej. W efekcie pozwoli to na uniknięcie efektu sezonowości w ruchu turystycznym - informuje Piotr Odorczuk, kierownik Biura Prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Szacuje się, że po zakończeniu remontu liczba korzystających z rozbudowanych obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej zlokalizowanych na terenie uzdrowiska wyniesie ponad milion osób.

- Krynica dostaje ogromną szansę, jakiej nigdy nie miała w całej swojej historii – podkreślił w podziękowaniach prezes zarządu spółki Uzdrowisko Krynica - Żegiestów SA Ireneusz Niemiec, który również pojawił się dzisiaj na krakowskiej konferencji. Wykonawca modernizacji Pijalni Głównej ma zostać wyłoniony na przełomie lutego i marca 2012 r. Obiekt ma być gotowy już za dwa lata.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu