+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Nowy Sącz. Biuro Najważniejszych Tematów europoseł Róży Thun

Wiadomosci  BW 2011-09-24 08:35

To jest Biuro Najważniejszych Tematów – tak Róża Thun nazwała swoją siedzibę w Nowym Sączu, w której chce zbierać od mieszkańców Sądecczyzny informacje o wszelkich utrudnieniach, na jakie napotykają na wspólnym rynku europejskim. Nowe biuro euro posłanka PO otworzyła dziś (23 września) uroczyście w biurze Platformy Obywatelskiej przy rynku. Wzniosła toast za powodzenie swojej misji, ale nie tylko. – Żeby PO wygrała tutaj wybory! – życzyła kolegom.

– Platforma ma szczęście, że ma takiego przedstawiciela w Brukseli, mało kto zna się tak dokładnie na procedurach UE. Bardzo się cieszę, że Róża Thun włączyła się w naszą pracę w Nowym Sączu, dorzuciła się do tego biura i będzie nas wspierać – chwalił się nową „współlokatorką” Andrzej Czerwiński, poseł i lider listy Platformy w okręgu nr 14, podczas wspólnej konferencji prasowej.

– Cieszę się, że mogę wchodzić do tego biura jak do siebie. To będzie punkt, z którego będę wychodzić z debatą europejską do nowosądeczan. Ja słucham ludzi i sprowadzam debatę na ziemię, do konkretnych problemów – mówiła Róża Thun. – Chcę, by polityka europejska nie była tworzona tylko w Brukseli i instytucjach europejskich, a projekty europejskie służyły obywatelom.

Europosłanka zachęcała gorąco do udziału w Forum Jednolitego Rynku, które 1-4 października odbędzie się w Krakowie. Celem konferencji jest dążenie do usuwania barier wciąż istniejących w UE. Będzie osiem bloków tematycznych omawiających sprawy dotyczące obywateli, takich jak łatwiejszy handel w Internecie, zatrudnianie się na terenie UE, wchodzenie firm na rynki europejskie.

– Ciągle są na przykład bariery w handlu eketronicznym, zakupie produktów iTunes czy dokonywaniu przelewów bankowych z państwa do państwa. Albo roaming, przekraczamy granicę i rachunki nam rosną – wyliczała. – Organizujemy więc w Krakowie wielkie wysłuchanie obywateli przez Komisję Europejską. Ponad 1000 osób już się zarejestrowało, z KE jedzie największa delegacja, są trochę spanikowani, bo nigdy jeszcze nie robili tak dużych spotkań poza instytucjami europejskimi.

Czerwiński dawał przykłady nierówności na rynku europejskim wzięte z Sądecczyzny: – Prezes SGL Carbon mówił mi, że warunki produkcji elektrod w Polsce są odmienne od produkcji podobnych w Niemczech czy innych państwach Europy Zachodniej. Druga firma, Fakro, prezes poinformował o utrudnieniach niektórych warunków sprzedaży okien dachowych na rynkach europejskich. Obie sprawy udało się załatwić pozytywnie, ale teraz zaczynamy front pracy nad usuwaniem wszystkich problemów, jakie istnieją w UE.

Poseł i kandydat PO do Sejmu już 10 października, dzień po wyborach, leci do Brukseli. – Bez względu na wyniki głosowania. O 7 rano mam samolot, potem dwa dni negocjacji dla naszych przedsiębiorców z przedstawicielami UE – mówił.

– Poseł Czerwiński bierze aktywnie udział w debacie europejskiej w Brukseli, ma swój udział w debacie na temat bezpieczeństwa energetycznego. Moim konikiem jest jednolity rynek. Będziemy współpracować – chwaliła go Thun.

Róża Thun nakręciła kilka filmów, w których obywatele UE opowiadają o barierach. To historie prawdziwe, ludzi, którzy zgłosili się ze swymi problemami: Hiszpana, który nie mógł wypożyczyć samochodu w jednym z krajów UE, bo przepisy dyskryminowały młodych mieszkańców jego kraju; Fina, który nie może wysyłać e-faktur do innych krajów; Austriaczki, która handluje olejem lnianym a koszty jego wysyłki nawet kilometr poza granice jej kraju są wysokie. Bo nie odległość, liczba kilometrów ma wpływ na cenę, ale fakt wysyłki za granicę. – Pomysłów, jak poprawić funkcjonowanie UE, jest dużo. Będę w tym celu współpracować blisko z nowosądeckimi posłami. Głos ludzi tutaj jest bardzo ważny, prowadźmy debatę lokalną. Do tego potrzebujemy kompetentnych posłów, takich jak Andrzej Czerwiński, współpracy z samorządami i pomocy mediów – przekonywała Thun.

Forum zostanie ono zakończone Deklaracją krakowską, która ma wpływać na formułowanie polityki europejskiej. – Zaplanowana jest debata na plenum parlamentu w Strasburgu na temat wyników spotkania w Małopolsce – podkreślała. – Nowosądeczanie, które problemy powstające na wspólnym rynku europejskim sprawiają im największe problemy. Zachęcam do przyjazdu na Forum w Krakowie.

Na forum w Krakowie stanie wielkie igloo o powierzchni 300 m kw., otwarte dla ludzi, w którym w będzie 14-15 stanowisk można będzie zgłosić swój problem i prosić o pomoc.

– Żeby mówić o potencjale UE i wspólnie wychodzić z kryzysu, to musimy wykorzystać jej potencjał. Sądeczanie muszą móc i poruszać się po całym rynku europejskim, kupować i sprzedawać gdzie chcą – mówiła Róża Thun. – Zależy mi, byśmy byli bardziej świadomi swych praw. Żeby poprzecinać te „pastuchy elektroniczne”, dzielące UE na mniejsze części. Znosić bariery.

Na otwarcie biura Róży Thun do Nowego Sącza przyjechało kilkadziesiąt osób, nawet kandydat PO do Sejmu z Gorlic Jan Kuk i Katarzyna Zygmunt z Krynicy-Zdrój. W Nowym Sączu swoje biuro w siedzibie PO ma też europoseł Bogusław Sonik.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu