+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Nowy Sącz: Podwyżki opłat za wodę i kanalizację będą niższe?

Wiadomosci  BOS 2012-03-27 16:30

W sprawie drastycznego wzrostu cen wody pojawiła się iskierka nadziei. Choć tegorocznych podwyżek nie da się już cofnąć, to w kolejnych latach mamy płacić mniej, niż zapowiadały to Sądeckie Wodociągi. Do tej pory mówiono nawet o 100 proc. wzroście opłat.

Wstępną deklarację złożyli udziałowcy wodociągowej spółki: prezydent Nowego Sącza i włodarze okolicznych miejscowości. Do spotkania prezesów spółki z samorządowcami oraz parlamentarzystami - obecni byli m.in. poseł Marian Cycoń i senator Stanisław Kogut - doszło wczoraj (26 marca). Jak poinformował dziś na konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński spotkanie zakończyło się optymistycznie.
- Jest deklaracja prezydenta i wójtów, że podwyżki cen za wodę i kanalizację nie muszą być takie, jak pierwotnie szacowały to Sądeckie Wodociągi. Słyszeliśmy, że w 2013 i 2014 roku opłaty wzrosnąć mogą nawet o 100 proc. Wczoraj wszyscy uczestnicy spotkania deklarowali, że takiego pułapu nie będzie – oświadczył poseł Czerwiński.

W jaki sposób wygospodarować oszczędności, które mają złagodzić planowane podwyżki?


- Jest możliwość dofinansowania wodociągowej inwestycji bez narażenia poszczególnych gmin na utratę przychodów. Jednym z tych kosztów jest wliczony do taryfy 2 proc. podatek. Jest on już wkalkulowany przez spółkę do taryfy i przedstawiony do zatwierdzenia, ale obecnie nie jest jeszcze pobierany. Wysokość tego podatku może być w części, lub w całości, przeznaczona na dopłaty do wody i kanalzacji. Jeśli chodzi o tegoroczne podwyżki, to jest to już, niestety, przysłowiowa musztarda po obiedzie, nie można ich cofnąć – tłumaczy poseł.
Ustalenie wysokości dopłat leży w kompetencji samorządów, będących udziałowcami wodociągowej spółki. Żadnych konkretnych decyzji lub terminów takich decyzji wciąż jednak nie ma. Jest tylko zapewnienie:
- Prezydentowi zależy, żeby podwyżki były jak najniższe - mówi Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy sądeckiego UM.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu