+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Nowy Sącz: północna obwodnica dostanie wsparcie od rządu?

Prasa  Sławomir Wrona 2011-01-21 17:20

Władze Nowego Sącza mają szansę jeszcze w tym roku uzyskać dofinansowanie budowy północnej obwodnicy ze środków rządowych - takie zapewnienie miał złożyć minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas ostatniej wizyty w Nowym Sączu. Deklaracja szefa resortu padła podczas spotkania z posłem PO Andrzejem Czerwińskim i starostą nowosądeckim Janem Golonką. - Konkretnie mowa była o moście na Dunajcu , który ma powstać w ramach budowy obwodnicy - potwierdza i precyzuje zarazem poseł Czerwiński. - Środki mają pochodzić z rezerwy subwencji ogólnej państwa i może to być nawet połowa kosztów inwestycji.

Zdaniem posła, minister dysponuje w tym roku kwotą 380 milionów złotych i nie ma przeszkód, żeby Nowy Sącz pozyskał z tego źródła nawet 50 mln. Wcześniej trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze wniosek trzeba złożyć do 18 lutego i musi zawierać pełną dokumentacją techniczną inwestycji z ważnym pozwoleniem na budowę. Należy również dołączyć do niego wypis z uchwały budżetowej, poświadczający, że miasto zabezpieczyło w swoim budżecie udział własny w kosztach inwestycji.

Tutaj, niestety, optymizm się kończy. Nie ma bowiem szans, żeby w wyznaczonym terminie uzyskało pozwolenie na budowę. Niezbędna w dokumentacji inwestycji decyzja środowiskowa została uchylona po rozpatrzonych z dużym opóźnieniem protestach mieszkańców gminy Chełmiec. Ponowne opracowanie może zająć nawet rok. Nie bardzo wiadomo też, jak z uzgodnionego już przedsięwzięcia wyłączyć sam most i tylko dla niego pozyskać dofinansowanie. Wątpliwości podziela dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek, ale oficjalnie nie chce się na ten temat wypowiadać.

- Nie uczestniczyłem w tych rozmowach i trudno mi komentować ich treść - zastrzega. Z niemożliwych do spełnienia warunków musieli zdawać sobie sprawę starosta Golonka i poseł Czerwiński. Czy zatem była to tylko czcza obietnica ministra?

- Jeśli nie uda się teraz, to można taki wniosek o dofinansowanie złożyć za rok - zapewnia Czerwiński. I dodaje, że jest też sposób na to, żeby wyliczyć, ile kosztuje budowa samego mostu i uzyskać połowę potrzebnej kwoty.

Poseł twierdzi, że rozmawiał już telefonicznie na ten temat z przebywającym na zwolnieniu lekarskim prezydentem Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem. Ten miał go zapewnić, że chętnie rozważy proponowane rozwiązanie.

- Uzgodniliśmy, że spotkamy się zaraz po powrocie prezydenta do ratusza - mówi Czerwiński. - Ryszard Nowak poinformował mnie, że w rozmowach chce uczestniczyć osobiście, bez pośrednictwa swoich zastępców.

"Krakowskiej", mimo wielu prób, nie udało się skontaktować z prezydentem Ryszardem Nowakiem.

Źródło: http://www.gazetakrakowska.pl/nsacz/358936,nowy-sacz-polnocna-obwodnica-dostanie-wsparcie-od-rzadu,id,t.html

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu