+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Nowy Sącz: radni przed ważną decyzją. Podwyższą podatki?

Prasa  bos 2011-11-22 12:26

Dziś (22 listopada) XVIII sesja Rady Miasta. Radni podejmą decyzję o tym, czy od nowego roku zapłacimy wyższy podatek od nieruchomości. Wszystko wskazuje natomiast na to, że sprawa przekazania Katolickiemu Stowarzyszeniu Oświatowemu nieruchomości przy ul. Nadbrzeżnej w porządku obrad się nie znajdzie.

Głosowanie radnych będzie mieć poważne konsekwencje dla Sądeczan. Projekt uchwały zakłada 10-procentowy wzrost podatku od gruntów pod działalność gospodarczą i wzrost o ponad cztery procent podatków budynków firm. O 10 procent wzrośnie też podatek za domy i mieszkania.

Władze Nowego Sącza tłumaczą, że zmiany są konieczne.

- Jesteśmy w kryzysie i to poważnym kryzysie. Fachowcy wyjście z niego przewidują na pięć najbliższych pokoleń. My jednak jesteśmy w 90 procentach uzależnieni od dyrektyw płynących z rządu, z Warszawy., W tym roku większość gmin w Polsce podnosi podatki do maksymalnych stawek, my chcemy to zrobić o zaledwie kilka procent w stosunku do dotychczasowych - tłumaczy Jerzy Gwiżdż, wiceprezydent Nowego Sącza.

Inna ważna decyzja, którą od kilku tygodniu elektryzuje Sądeczan, czyli wniosek o przekazanie Katolickiemu Stowarzyszeniu Oświatowemu nieruchomości przy ul. Nadbrzeżnej najprawdopodobniej zostanie odłożona na później.

- Tego punktu nie było i najprawdopodobniej już w porządku obrad dzisiejszej sesji będzie. Jest jeszcze możliwość, że prezydent Ryszard Nowak złoży wniosek taki wniosek, ale do tej pory taka informacja do mnie nie dotarła – mówi Jerzy Wituszyński, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza.

Na to się jednak nie zanosi.

- Nic nie wiem o tym, by pan prezydent przygotował taki wniosek, nie jest też pewne, czy Radna Miasta zajmie się tą sprawą na kolejnych, grudniowych sesjach. Oczywiście, w ostatniej chwili prezydent może zdecydować inaczej – powiedziała nam Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy sądeckiego magistratu.

Inny ciekawszym punktem dzisiejszych obrad będzie podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Ośrodek Wsparcia i Terapii Rodzin w Nowym Sączu.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu