+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Oksfordzka debata o 6-latkach

Wiadomosci  ROSS 2014-05-02 16:13

Sporo emocji towarzyszyło debacie „ojców” z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, którą zorganizowano w poniedziałkowy wieczór w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Saczu.

Po jednej stronie stołu zasiedli Paweł Bogdanowicz i Jarosław Rola - przedstawiciele stowarzyszenia „Ojcowie w obronie dzieci i integralności rodziny”, po drugiej zaś poseł Andrzej Czerwiński oraz Ludomir Handzel - sądecki kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Głównym tematem spotkania była kwestia, dlaczego posłowie PO głosowali za odrzuceniem obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Według reprezentantów stowarzyszenia, ich decyzja była sprzecza zarówno z konstytucją, jak i katechizmem kościoła. - Rodzice mają pełne prawo decydować, czy ich dziecko jest gotowe do pójścia wcześniej do szkoły i na pewno nie potrzebują do tego opinii psychologa - przekonywali zbierając oklaski z sali.

Andrzej Czerwiński podkreślił, że głosował za odrzuceniem referendum z przyczyn formalnych. - W referendum było 5 pytań, które w przypadku przyjęcia ustawy musiałyby być głosowane razem. Cześć z nich, jak to o przywróceniu 8 lat szkoły podstawowej i 4 lat szkoły średniej czy wprowadzeniu ustawowego zakazu likwidowania szkół byłyby nierealne do wprowadzenia i niekonstytucyjne - wyjaśniał parlamentarzysta.

Ojców i cześć publiczności taka argumentacja jednak nie przekonała. Zarzucali reprezentantowi partii rządzącej, że takiej decyzje powinien konsultować z wyborcami, a tego zabrakło. W tym momencie do dyskusji włączył się Ludomir Handzel, który - jak sam przyznał - ma dzieci w wieku szkolnym. - Kiedyś zastanawiałem się, ile godzin spędzałem ze swoim 6-letnim synem na nauce? Było to zaledwie kilkanaście minut dziennie. Dzisiaj jestem przekonany co do tego, że lepiej byłoby oddać mojego syna na kilka godzin pod opiekę fachowców, właśnie po to, by mogło znacznie więcej się nauczyć, wcześniej wejść w relację z rówieśnikami - mówił Handzel i zachwalał obniżenie wieku szkolnego powołując się na badania specjalistów z Uniwersytetu w Oxfordzie. - W tych badaniach udowodniono, że dzieci, które wcześniej idą do szkoły częściej kończą studia, maja wyższe pensje, nie dziedziczą biedy. To są fakty - kontynuował kandydat PO w wyborach do PE.

W dalszej części debaty rozmówcy starli się w sprawie ustawowego zakazu likwidacji szkół. - Wprowadzenie takiego przepisu byłoby trwonieniem środków publicznych - skwitował krótko Andrzej Czerwiński i dodał, że obecnie powinno stawiać się na jakość kształcenia. - Zastanówmy się my wszyscy, czego jako rodzice powinniśmy oczekiwać od szkoły? Czy wybierzemy dla swoich dzieci tą, która jest najbliżej domu, czy może tą, która gwarantuje bezpieczeństwo? A może jednak tą, która w 99 % zagwarantuje, że nasze dziecko przejdzie do następnego etapu szkolnego bez problemu. Odpowiedź jest chyba jasna - zakończył.

Pytań dotyczących edukacji było znacznie więcej, dlatego debata zakończyła się dopiero w późnych godzinach wieczornych. - Sądzę, że warto jednak było dzisiaj tutaj przybyć, bo dyskusja zawsze ubogaca i jest podstawą do kompromisu. Serdecznie zapraszam na kolejne spotkania z cyklu „Sądeckiej Agory” - podsumował przebieg spotkania jego moderator i gospodarz, dr Marcin Poręba - dziekan Wydziału Studiów Politycznych WSB-NLU.

Źródło: dts24.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu