+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Plany Ministerstwa Środowiska na 2014 rok. Priorytetem gaz z łupków

Wiadomosci  MS 2014-02-10 21:33

Donald Tusk: Bezpieczeństwo energetyczne jest związane z bezpieczeństwem państwa jako całości. Premier podkreślił, że sprawa gazu łupkowego i przyspieszenie procesu legislacyjnego jest priorytetem. Dodał, że jest to przedsięwzięcie na bezprecedensową skalę.

- Dziś rozumiemy lepiej niż kilka lata temu, że aby liczyć pieniądze z gazu łupkowego, trzeba przede wszystkim zacząć go wydobywać - powiedział premier.

Za dwa tygodnie na posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony projekt ustawy dotyczący wydobycia gazu z łupków - zapowiedział premier Donald Tusk.

- Eksploracja gazu łupkowego może mieć fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości. Prace miały na celu pogodzenie dwóch interesów - maksymalnej kontroli geologicznej i finansowej aby maksymalizować zyski i podnosić bezpieczeństwo przy eksploracji i jednocześnie przepisy miały zachęcić inwestorów - zaznaczył szef rządu.

Zdaniem premiera przyspieszenie regulacji w sprawie gazu łupkowego było priorytetem. - Potrzeba ustawy, która musi zdebiurokratyzować proces poszukiwań gazu łupkowego i w przyszłości eksploracji - stwierdził Donald Tusk.

Dodał, że coraz więcej krajów stawia na gaz z łupków m.in. Wielka Brytania.

Nie powstanie Narodowy Operator Kopalin Energetycznych (NOKE). Funkcje te będą pełnione przez inne, istniejące instytucje.

Minister środowiska powiedział z kolei, że w tym roku możliwy jest pierwszy komercyjny odwiert ze złóż gazu łupkowego. Zapowiedział także uproszczenia administracyjne, z których skorzysta branża wydobywcza.
Maciej Grabowski stwierdził, że ten rok będzie przełomowy jeśli chodzi o gaz łupkowy.

Pozostałe priorytety


Do 2018 roku przeznaczymy 300 mln zł na dopłaty do kredytów na energooszczędne budownictwo mieszkaniowe. Dotacja dla domów jednorodzinnych to od 30 tys. do 50 tys. zł. Dotacja dla mieszkań wyniesie od 11 tys. do 16 tys. zł
Zakończą się ważne inwestycje związane z gospodarką wodną. Chodzi m.in. o modernizację tzw. wrocławskiego węzła wodnego. Zapewni to bezpośrednią ochronę przeciwpowodziową dla Wrocławia, dla ok. 600 tys. osób.
Uruchomiony tzw. informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami przeciwpowodziowymi, który obejmuje 253 rzeki pozwoli lepiej reagować w czasie zagrożeń związanych z powodziami.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu