+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

POlityczny optymizm

Wiadomosci  Anna Pawłowska 2013-01-21 11:31

W ultraoptymistycznym nastroju witali nowy rok zwolennicy Platformy Obywatelskiej w Nowym Sączu. Wyliczano dotychczasowe osiągnięcia i w roku przedwyborczym wszyscy życzyli sobie wygranych wyborów. W korytarzu chłodził się szampan. Z ust mówców płynął miód wlewany we własne serca.

Nie zabrakło europosłów – Bogusława Sonika i Róży Thun, posłów Andrzeja Czerwińskiego i Mariana Cyconia, wicemarszałka Romana Ciepieli, radnego wojewódzkiego Leszka Zegzdy i starosty Jana Golonki.

- Spotykamy się w gronie sympatyków pewnej idei, ludzi, którzy chcą rozwiązywać problemy, których łączy zadanie – rozpoczął Andrzej Czerwiński. – Za dwa dni obchodzić będziemy 150. rocznicę powstania styczniowego. 22 stycznia 1863 roku społeczeństwo polskie po raz kolejny porwało się na rzecz niespotykaną. To dobry moment, żebyśmy ocenili odwagę i skuteczność działania naszych obywateli, naszych poprzedników. Chciałbym postawić takie pytanie: Czy my jako Polacy musimy zawsze działać akcyjnie?

Po czym poseł gładko przeszedł do pochwały rządów własnej formacji i premiera Tuska.

- My, sprawujący odpowiedzialne funkcje polityczne i społeczne chcemy pokazać, że ważnym działaniem jest dobrze zaplanowana i potem systematycznie przygotowana robota. Być może nie ma fajerwerków, ale systematyczna, dobrze zaplanowana praca często jest trudniejsza niż spontaniczne działanie. My przedstawiliśmy w parlamencie Plan dla Polski. Premier Donald Tusk pokazał w zeszłym roku, że chcemy przygotować pewne działania, które realizowane jedno po drugim mogą zmienić nasze życie codzienne.

Po czym nastąpiła multimedialna prezentacja propozycji PO w trzech głównych nurtach – rodzina, praca i inwestycje.

- Wszędzie poza Polską wszyscy chwalą Polskę. To nasza największa słabość, że nie potrafimy docenić samych siebie – uniosła się z perspektywy Brukseli europosłanka Róża Thun. – Możliwości negocjowania budżetu dla rządu, dla komisarza Lewandowskiego i dla nas w europarlamencie są dlatego dużo lepsze, że wszyscy widzą, cała Europa widzi, jak Polska się zmienia. Budżet to są pieniądze, które są inwestowane. Polska jest europejską inwestycją w ten kawałek Europy. Wszystkim się to opłaca, że my wszyscy razem, jak tu jesteśmy na tej sali się do tego przyczyniamy, że ta inwestycja jest dobra.

- Sprawa energetyki w tej chwili jest kluczowa. Energetyka to strategiczne myślenie o przyszłości Unii Europejskiej: zróżnicowanie, solidarność wzajemna, przesyły umożliwiające ratowanie tych, którzy są w trudnościach po zakręceniu kurków gazowych, wprowadzenie wolnych rynków gazowych, czyli uwolnienie od kontraktów na 20-30 lat, to wszystko powoduje, że nawet ci, którzy są dostawcami monopolistycznymi, jak Gazprom, zaczynają zmieniać taktykę, obniżać ceny, nie chcąc stracić klientów – referował swój raport dotyczący energetyki dla europarlamentu Bogusław Sonik.

Nadziei dla Europy Sonik upatruje w wydobyciu gazu łupkowego.

- W tych dniach, w tych tygodniach, tych miesiącach podejmowane będą kluczowe decyzje dla naprawdę ważnych inwestycji. W piątek, dokładnie trzy dni temu odbyło się naprawdę ważne spotkanie w Krakowie. Był Andrzej Czerwiński, Leszek Zegzda, był Marian Cycoń, razem ze mną spotkaliśmy się z Markiem Sową. W tym gronie wyznaczyliśmy mapę drogową połączeń komunikacyjnych Nowego Sącza z północą. Nie tylko z Brzeskiem, ale z Krakowem, z Warszawą– zszedł na poziom regionu Roman Ciepiela, wicemarszałek województwa.- Ta mapa jest wyznaczona. Mogę państwu zaręczyć, że to najważniejsza inwestycja strategiczna dla Sądecczyzny i dla Małopolski na najbliższe lata. Zrobimy wszystko, aby ja przeprowadzić sprawnie. Podaję szczegóły, abyście mogli nas zapytać za kilka dni, co z tych obietnic wypełniliśmy.


Wypowiedzi obu reprezentantów urzędu marszałkowskiego, Ciepieli i Zegzdy, zahaczały o kluczową dla województwa koncepcję rozwoju subregionalnego. Według tej strategii Małopolska zostanie podzielona na pięć subregionów, a każdy z nich będzie miał zabezpieczone w budżecie wojewódzkim środki wyłącznie dla siebie.

- Mam nadzieję, że przez najbliższy rok uda nam się stworzyć prawdziwą wizję na najbliższe dziesięć lat rozwoju Nowego Sącza, Sądecczyzny, ziemi gorlickiej i ziemi limanowskiej. I z tym pójdziemy do wyborów. Udało nam się bardzo dużo, że przypomnę – zwerbalizował temat zbliżających się wyborów Leszek Zegzda, radny sejmiku wojewódzkiego. - Kto wybudował obwodnicę Starego Sącza? Kto wybudował obwodnicę Gorlic? Kto wybudował oddział onkologiczny w szpitalu sądeckim, kto wybudował Miasteczko Galicyjskie, kto wybudował Miasteczko Multimedialne. To są wszystko nasze dzieła. Dzieła wykorzystania środków europejskich, naszego pomysłu, naszej koncepcji. Kolejne wyzwania przed nami. Podołamy, jeśli wykorzystamy w sposób sensowny najbliższe miesiące, przygotujemy koncepcję rozwoju dla naszej ziemi, dla Nowego Sącza, to na końcu za półtora roku wygramy wybory. Będziemy mieli swojego prezydenta, a ziemia sądecka, będzie miała połączenie z całą Polską. Już ma dzisiaj bardzo dobre połączenie, bo 45 km nas tylko oddziela od autostrady.


- Problemów pracy i inwestycji na Sądecczyźnie nie rozwiążemy bez komunikacji z Krakowem. Tam jest niecałe pięć proc. bezrobocia, u nas jest osiemnaście. I część ludzi musi tam jechać do pracy. I część mieszkańców Krakowa musi stworzyć u nas miejsca pracy pod warunkiem, że szybko przyjadą do nas na weekend i będą mogli korzystać z naszej bazy turystycznej czy sanatoryjnej – mówił o swojej wizji rozwoju Sądecczyzny starosta Jan Golonka.

W programie artystycznym kolędy i pastorałki zaśpiewała Małgorzata Szewczyk oraz „Echo Jaworza” z Ptaszkowej. Dwóch członków zespołu po koncercie starym zwyczajem zbierali datki do kapeluszy wśród publiczności. A, że grali dla nie byle jakich słuchaczy, do nakrycia głowy wpadały banknoty. Nie słychać było brzęku monet.

Oprócz chwalenia własnych osiągnięć na spotkaniu noworocznym Platforma Obywatelska raz po raz dawała prztyczka w nos kolegom z innych partii. Negatywnym bohaterem z regionu był Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski, w skali kraju Zbigniew Ziobro, założyciel tejże partii.
-Słyszymy od opozycji dużo krytycznych uwag, że nie można przejechać po drogach. Ja zachęcam, żeby przejechać samemu. Jak ktoś nie ma prawa jazdy, niech przejedzie autobusem. Droga do Krakowa skróciła się w ciągu ostatnich trzech tygodni o 40 minut. Autostrada z Brzeska do Krakowa jest otwarta - entuzjazmował się poseł Andrzej Czerwiński z PO - Poseł Mularczyk zadał mi pytanie „Co ze zjazdem?”. Zapytałem: Panie pośle, jak pan jechał tą autostradą z Krakowa to, co? Znalazł się pan w Przemyślu?, Rzeszowie?, Tarnowie? Nie, w Nowym Sączu. Zjazd z autostrady jest. Chodzi nam tylko o to, że za chwilę powinien być taki jak autostrada, ale nie słuchajmy tych, którzy mówią, że jest droga, a my nie możemy z niej korzystać.

- Przed chwilą zjechałam z tej autostrady z Krakowa do Brzeska – przyłączyła się do połajanki nieco spóźniona przez problemy, z dojazdem właśnie, Róża Thun, europosłanka. – Czym różni się poseł Czerwiński od posła Mularczyka? Tym, że poseł Czerwiński szuka możliwości zbudowania drogi do Brzeska, razem z marszałkami, burmistrzami, rządem, funduszami strukturalnymi. Cieszy się, że to się udało, szuka dalszych możliwości. A poseł Mularczyk narzeka, że nie ma dobrego zjazdu. Różne rzeczy cieszą tych panów. Jednego cieszy, że jest przyzwoita droga do Brzeska, drugiego cieszy, że ten zjazd nie jest taki, jak byśmy chcieli. Z różnych źródeł czerpiemy swoją energię. Szklanka jest albo w połowie pusta albo w połowie pełna.

Europosłanka w swojej krytyce zataczała coraz szersze kręgi, zestawiając kolejną parę, tym razem europosłów Bogusława Sonika i Zbigniewa Ziobrę:
- Różnica między takim Ziobrą, a takim Sonikiem jest taka, że Sonik, będzie siedział przez parę miesięcy nad raportem o gazie łupkowym, przygotowywał go, negocjował. A drugi siedzi w Polsce, zamiast tam, i w mediach cały czas mówi, jaka beznadziejna jest ta Unia. To taka drobna różnica.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu