+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Premier o uniwersytetach trzeciego wieku

Wiadomosci  MS 2011-07-18 09:37

Premier spotkał się w Szczawnicy ze słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku. Donald Tusk zapewnił, że rząd będzie szukał takich rozwiązań, które umożliwią pokoleniu 50+ większą aktywność zawodową.

Podczas rozmowy ze słuchaczami Donald Tusk podkreślił znaczenie idei uniwersytetów trzeciego wieku i korzyści, jakie przynosi działalność tych placówek. - Warto się zastanowić, w jaki sposób skuteczniej można by pomóc uniwersytetom, bo to po prostu działa - zaznaczył.

Premier dodał, że działalność uniwersytetów trzeciego wieku ma znaczenie nie tylko dla słuchaczy, ale również dla młodszego pokolenia, które dopiero za kilkadziesiąt lat będzie korzystało z takich placówek. Szacuje się, że w Polsce istnieje ponad 300 uniwersytetów trzeciego wieku. Uczęszcza do nich kilkadziesiąt tysięcy seniorów, emerytów i rencistów. - Nie warto pakować energii, pieniędzy, pomysłów w instytucje czy przedsięwzięcia, które się nie sprawdzają. A tutaj to wszystko działa - podsumował premier. Zdaniem szefa rządu rok 2012 może być korzystny, jeśli chodzi o większe możliwości uniwersytetów trzeciego wieku.Premier mówił także o osobach w wieku emerytalnym. - My już nie pojedyncze lata, ale dziesiątki lat będziemy żyli na emeryturze. I dlatego z tym naszym życiem po 50-tce, 60-tce trzeba zrobić coś przełomowego - podkreślił. Zdaniem szefa rządu ważne jest, by osoby starsze, jeśli tylko będą chciały, mogły być dłużej aktywne zawodowo. - Czeka nas przełomowa zmiana, która musi polegać na tym, że w pewnym wieku będziemy starali się szukać innych kwalifikacji tak, by zgodnie z możliwościami fizycznymi móc zmieniać ewentualnie miejsce czy charakter pracy, by móc dłużej pracować - podsumował Donald Tusk.

Rząd wprowadził program „Solidarność pokoleń 50+”, dzięki któremu łatwiejsze stało się zatrudnianie ludzi powyżej 50. roku życia. W ramach programu przeszkolono i podniesiono kwalifikacje ponad 106 tys. osób bezrobotnych w wieku 45/50+ oraz osób niepełnosprawnych, a także pracowników w wieku powyżej 50 lat. W wyniki działań rządu coraz więcej osób po 50. roku życia jest aktywnych zawodowo. Liczba zatrudnionych osób wzrosła od 3,2 mln na koniec 2006 r. do ponad 4 mln pod koniec 2010 roku.

Podczas wizyty w Szczawnicy premier odwiedził również pijalnię wód mineralnych. Miasto słynie z wód zdrojowych. Są to wody wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe oraz bromkowe bogate w sole mineralne i mikroelementy. Od nazwy wód pochodzi również nazwa Szczawnica. W tym roku Szczawnica obchodzi jubileusz 200-lecia uzdrowiska.

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu