+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Premier: Polska zrobi wszystko, aby dla Ukrainy drzwi do Europy pozostały otwarte

Wiadomosci  MS 2014-01-30 17:23

Od środy premier Donald Tusk rozpoczyna serię wizyt w sprawie Ukrainy, spotka się m.in. z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, kanclerz Niemiec i prezydentem Francji. Szef rządu udzielił wywiadu Telewizji Polskiej oraz ukraińskiej stacji informacyjnej Kanał 5.

- Wszyscy przeżywamy to, co dzieje się na Ukrainie - zaznaczył premier podkreślając, że myślimy o Ukrainie jako o państwie niepodległym i integralnym, które ma prawo do rozstrzygania o swojej przyszłości samodzielnie. - Dzisiaj najważniejsze dla Kijowa jest to, aby decyzje o przyszłości Ukrainy zapadały w Kijowie i tylko w Kijowie - powiedział szef rządu.
Zdaniem Donalda Tuska obecna sytuacja to wielkie wyzwanie dla ukraińskich elit, zarówno po stronie władzy jak i opozycji. - Konfrontacja, użycie siły przeciwko demonstrującym, ale także przelicytowanie po stronie opozycji mogłoby doprowadzić do scenariusza, który byłby scenariuszem negatywnym i dla Ukrainy, i dla Polski, i dla Europy - ocenił szef rządu.

W opinii premiera, dzisiejsze wydarzenia w parlamencie są znakami nadziei. - Jest dla mnie rzeczą bardzo ważną w przeddzień mojej podróży po Europie, gdzie w ciągu najbliższych dni będę chciał spotkać się z większością ważnych przywódców europejskich, by ten znak nadziei, jaki dziś widzimy w Kijowie, przekazać dalej i by z tej nadziei uczynić także pewien praktyczny program pomocy dla Ukrainy - podkreślił Donald Tusk.

Szef rządu zaznaczył, że w sprawie Ukrainy ma już umówione spotkania z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich, kanclerz Niemiec, prezydentem Francji, premierem Wielkiej Brytanii, premierem Szwecji oraz sekretarzem obrony USA. - Cały ten cykl spotkań ma doprowadzić to tego, żeby w Europie wszyscy uwierzyli, że sytuacja na Ukrainie może znaleźć dobre rozwiązanie - powiedział Donald Tusk.

Według premiera, pomoc europejska może być nie tylko porównywalna skalą do propozycji rosyjskich, ale może być także lepiej wykorzystana przez Ukrainę. - Pomoc europejska może pomóc Ukrainie pozytywnie się zmienić - ocenił premier.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu