+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Rozmowy o przyszłości polskiego węgla w Katowicach. Szef rządu spotka się przedstawicielami związków zawodowych, menedżerami i ekspertami

Wiadomosci  MS 2014-05-06 13:32

- Będziemy szukali takich projektów, które pozytywnie zmienią górnictwo węgla w Polsce tak, aby mogło ono sprostać wymogom konkurencji - zapowiedział Donald Tusk.

Spotkanie ze stroną społeczną

Premier Tusk rozpoczął wizytę na Śląsku. O trudnej sytuacji w sektorze górnictwa w poniedziałek wieczorem premier rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych sektora górniczego. - Sytuacja będzie wymagała wspólnych działań i z pewnością nie obędzie się bez trudnych decyzji, wymagających porozumienia ze stroną społeczną. - To spotkanie mam nadzieję, że przybliży nas do pewnej wspólnoty poglądów - mówił premier w Katowicach.

Szczyt węglowy

We wtorek premier weźmie udział w „szczycie węglowym”. Szef rządu podkreślił, że rozmowy będą dotyczyły strategii dla polskiego węgla. - Z punktu widzenia polskiego rządu węgiel ma być strategicznym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. To wymaga bardzo rozbudowanych taktyk, zarówno w odniesieniu do UE jak i importerów węgla - podkreślił.

Zdaniem premiera, im mniej z węgla Europa korzysta, tym tego węgla jest więcej na rynku i to stawia przed polskim górnictwem węgla bardzo poważne wyzwanie. - Chcemy doprowadzić do tego, aby polski węgiel był konkurencyjny - zaznaczył.

Rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym Polski

Premier podkreślił, że zarówno spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych sektora górniczego, jak i zaplanowany na wtorek „szczyt węglowy” w Katowicach z udziałem wszystkich związków, menedżerów, ekspertów będzie poświęcony temu, jak polski węgiel wykorzystać lepiej dla bezpieczeństwa energetycznego.

W środę premier weźmie udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który również częściowo zostanie poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu