+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Sowa: jest kasa na obwodnicę. Golonka: dobre wieści z sądu

Wiadomosci  Bogumił Storch 2013-09-19 12:18

Dziś, 18 września, w Nowym Sączu uroczyście podpisano wstępną umowę na dofinansowanie w wysokości blisko 34 mln zł budowy zachodniej obwodnicy Noweg Sącza. - Kasa na to jest – zapewniał Marek Sowa, marszałek Małopolski. – Sąd odrzucił właśnie dwie skargi mieszkańców, decyzja środowiskowa jest prawomocna – dodał starosta nowosądecki Jan Golonka. Budowa nowej drogi ma ruszyć w czerwcu przyszłego roku.

Umowę oprócz marszałka i starosty parafowali Małgorzata Gromala, wójt Podegrodzia i Bernard Stawiarski, wójt Chełmca. Wsparcie finansowe dotyczy projektu od lat wyczekiwanego przez mieszkańców Sądecczyzny, tu zapisanego pod nazwą ”Budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza - połączenie m. Brzezna z drogą krajową nr 28”.
Starosta pochwalił się przy okazji, że większość formalnych przeszkód dla rozpoczęcia budowy tej drogi już za nim.
- Wczoraj i dziś dostaliśmy pisma, z których wynika, że skargi dwóch mieszkańców, nie godzących się z wytyczonym przebiegiem planowanej trasy, zostały odrzucone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Kolejne czekają na ostateczne rozstrzygnięcia do 29 października. Mamy więc prawomocną decyzję środowiskową, wyłoniliśmy wykonawcę i wkrótce podpiszemy z nim umowę, bo dzisiejsze, formalne złożenie podpisów nam to umożliwia. Następnym etapem będzie szczegółowe porozumienie finansowe z Urzędem Marszałkowskim i gminami. Umowa z wykonawcą, firmą Strabag, będzie dwuetapowa. Do końca maja będziemy mieć zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a druga to bezpośrednie wykonawstwo, które ruszy od czerwca 2014 roku. Mamy też porozumienie co do ewentualnej konieczności partycypowania w kosztach wykupu działek – powiedział Golonka.
Marszałek Sowa zapewniał z kolei, że nie ma już zagrożenia dla pewności finansowania całej inwestycji.

- Z całą pewnością mogę dziś powiedzieć, że to już koniec dyskusji o tym, czy są pieniądze czy ich nie ma. Kasa jest i dzisiejsza umowa to potwierdza. Inwestycja znajduje się w indykatywnym wykazie indywidualnych projektów kluczowych MRPO, przywrócono ją tam po uzyskaniu decyzji środowiskowej. Mamy zabezpieczone środki w pełnej wysokości 85 proc. wartości inwestycji. To oznacza dotację w wysokości blisko 34 mln zł, przy kosztach kwalifikowanych ok 39 mln zł. To najwyższe możliwe dofinansowanie – powiedział.
Budowa zachodniej obwodnicy Nowego Sącza pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodowego z centrum miasta. Łatwiejszy dojazd do regionu będą też mieć turyści.
Unijne dofinansowanie zostanie przekazane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85 procent. Pozostałe 15 procent pokryją środki przekazane przez województwo małopolskie, powiat nowosądecki oraz gminę Chełmiec i Podegrodzie.
Nowa droga ma powstać do 29 maja 2015 roku. Zadanie obejmuje budowę ponad 6-kilometrowego odcinka obwodnicy: od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych. Tam połączy się z drogą krajowa nr 28 oraz planowaną do budowy w przyszłym roku (już ogłoszono przetarg) północną obwodnicą Nowego Sącza.
Na planowanej trasie obwodnicy zachodniej Nowego Sącza powstaną trzy mosty: na potokach Kraśnianka, Niskówka i Brzezna oraz trzy wiadukty.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu