+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Spotkanie marszałek Ewy Kopacz z premierem Mykołą Azarowem

Wiadomosci  MS 2012-03-27 16:38

O wzmocnieniu polsko-ukraińskiej współpracy międzyparlamentarnej, procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską oraz o sytuacji wewnętrznej u naszego wschodniego sąsiada rozmawiała dziś marszałek Sejmu Ewa Kopacz z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem. Szefowa izby pierwszej polskiego parlamentu poruszyła w szczególności sprawę przebywającej w więzieniu Julii Tymoszenko.\r\n

Ewa Kopacz wyraziła zaniepokojenie sygnałami o byłej premier Ukrainy i niewystarczającej opiece medycznej w związku z pogarszającym się jej stanem zdrowia. - Dojrzała współpraca to także umiejętność podejmowania trudnych tematów. Takim tematem dla mnie jako polityka - kobiety jest sprawa Julii Tymoszenko - powiedziała marszałek Sejmu.

Politycy rozmawiali także o integracji Ukrainy z Unią Europejską. - Polska wspiera europejskie aspiracje Ukrainy, gdyż leży to w interesie obu krajów - powiedziała Ewa Kopacz. Mykoła Azarow zauważył, że jego kraj przeszedł trudną drogę, której wynikiem był kompromis z UE i przygotowanie do podpisu umowy stowarzyszeniowej. - Integracja europejska jest dla nas celem strategicznym - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

Wyrażając nadzieję na szybkie parafowanie umowy stowarzyszeniowej, Ewa Kopacz powiedziała, że będzie to zależało od sytuacji na Ukrainie, m.in. od tego jak przebiegną jesienne wybory parlamentarne. Jej zdaniem będą one papierkiem lakmusowym stanu ukraińskiej demokracji. Mykoła Azarow zapewnił, że wybory te będą uczciwe i zadeklarował gotowość do zaproszenia obserwatorów. Przypomniał też, że w jego kraju przeprowadzono już wiele trudnych reform, a w przyszłości planowane są kolejne reformatorskie działania.

W trakcie rozmowy Marszałek Sejmu zwróciła uwagę na intensywną współpracę między parlamentami obu krajów. Jak zauważyła, przejawem bardzo dobrych polsko-ukraińskich relacji w tym wymiarze jest choćby zbliżająca się VI sesja Zgromadzenia Parlamentarnego RP i Ukrainy, zaplanowana na 23-25 kwietnia w Polsce. - Mam nadzieję na liczną reprezentację ukraińskich deputowanych - podkreśliła Ewa Kopacz.

Premier Mykoła Azarow podziękował za wszechstronne wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę. Zwrócił uwagę na dobrze układającą się polsko - ukraińską współpracę na szczeblu prezydentów i szefów rządów. - Liczę też na jeszcze bardziej intensywne kontakty między naszymi parlamentami - zaznaczył premier Azarow.

Podczas spotkania poruszono także kwestię prac nad międzyrządową umową o Polsko-Ukraińskim Funduszu Wymiany Młodzieży. - Taki fundusz to najlepsza inwestycja w młodych ludzi - powiedziała Ewa Kopacz. Jak dodała, to na przyszłych pokoleniach będzie spoczywał obowiązek budowania dobrze pojmowanej demokracji oraz dobrych stosunków pomiędzy naszymi narodami. Premier Azarow zapewnił o swoim poparciu dla tej sprawy. - Nasz rząd wspiera każdą inicjatywę służącą pogłębieniu polsko-ukraińskiej współpracy - przyznał.

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu