+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Spotkanie Tusk - Orban w Warszawie. Węgry wspierają projekt Unii Energetycznej.

Wiadomosci  MS 2014-05-06 13:35

- Z satysfakcją przyjąłem stanowisko premiera Viktora Orbana, wspierające naszą koncepcję Unii Energetycznej – powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Węgier.

Premierzy rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, w tym o projekcie Unii Energetycznej, planach na przyszłość w relacjach bilateralnych oraz współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

- Z wielką satysfakcją gościliśmy premiera Viktora Orbana, który już tradycyjnie po wygranych wyborach przyjechał do Warszawy, jako do pierwszej stolicy po wygranych wyborach. To potwierdza przyjacielską relację między państwami i świetną współpracę między rządami - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Szef rządu podkreślił, że współpraca węgiersko-polska daje dobre rezultaty, także we współpracy regionalnej m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Wsparcie dla Unii Energetycznej

- Z satysfakcją przyjąłem stanowisko premiera Viktora Orbana, wspierające naszą koncepcję Unii Energetycznej. Te dwa cele, jakie nam przyświecają, są celami wspólnymi, a więc dywersyfikacji i niezależności energetycznej dla naszych państw i dla całej Unii Europejskiej - podkreślił polski premier.
Sytuacja na Ukrainie

Szefowie rządów rozmawiali również o aktualnej sytuacji na Ukrainie. Zdaniem premiera Tuska współpraca polsko-węgierska powinna przyczynić się do rozładowania kryzysu ukraińskiego. - Mamy podobne poglądy i wyzwania wobec tego, co się dzieje wokół naszych granic. Oba państwa są zainteresowanie pokojowym rozwiązaniem tej sytuacji. Wspieramy działania wspólnoty międzynarodowej, które zapobiegną dalszym dramatom - mówił szef rządu.

Prezydencja Węgier w Grupie Wyszehradzkiej

Donald Tusk wysoko ocenia przewodnictwo Węgier w Grupie Wyszehradzkiej. Dodał, że przypadła ona na trudny moment. - Grupa Wyszehradzka utrzymała swój status w Europie dzięki temu, że prezydencja stanęła na wysokości zadania. Grupa Wyszehradzka stała się takim formatem, który potrafi realizować praktyczne przedsięwzięcia m.in. te, które dotyczą wspólnej polityki energetycznej.

Wizyta premiera Węgier w Polsce

Wizyta premiera Viktora Orbana w Polsce jest jego pierwszą wizytą zagraniczną po wygraniu wyborów parlamentarnych w kwietniu 2014 r. Od 1 lipca 2013 r. Węgry pełnią roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W lipcu 2014 r. przewodnictwo przejmie Słowacja.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu