+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

„Świetliki” to nie kiełbasa, a „orliki” są tylko dla swoich?

Wiadomosci  BW 2011-09-22 08:54

Dlaczego w Nowym Sączu nie ma „orlika”? – Prawda jest brutalna: wspiera się te samorządy, gdzie Platforma ma władzę, tam w każdej gminie jest „orlik”- twierdzi poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. ­ – Ludzie pokroju Antoniego Macierewicza zawsze widzą zagrożenie, chodzą, szperają. Mają mikroskop na oczach zamiast okularów ­– odpowiada mu poseł PO Andrzej Czerwiński. Wszystko podczas „Pojedynku jedynek”, debaty liderów list wyborczych największych partii, którą zorganizował Sadeczanin.info.

Zaczęło się od pytania, czy pomysł postawienia „świetlików” jest realny czy też jest to „kiełbasa wyborcza”. PO obiecała bowiem, że przez cztery lata w całej Polsce powstanie 1000 takich centrów kultury, służących głównie dzieciom i młodzieży z małych miejscowości. Andrzej Czerwiński, lider listy Platformy Obywatelskiej, wyjął więc program wyborczy swej partii, chwalił, że nie jest cienki.

– Bardzo miło jest jeździć po regionie i słuchać podziękowania: trafiliście w dziesiątkę z „Orlikami”. Wszyscy korzystają z tych obiektów, ciągle są zajęte. „Świetliki” będą tak samo zrobione jak „orliki” i tzw. schetynówki, ten sam mechanizm – tłumaczył lider sądeckiej PO. Chodzi o sposób finansowania: poprzednie pomysły na budowę kompleksów sportowych oraz dróg gminnych były w jednej trzeciej finansowane z budżetu państwa, województwa i samorządu lokalnego. Teraz – deklaruje w kampanii Platforma – ma być podobnie przy projektach edukacyjnych i naukowych.

Zdaniem Czerwińskiego nadszedł czas, by zamiast wielkich inwestycji kulturalnych, takich jak np. „Sokół” w Nowym Sączu, wesprzeć domy kultury na wsi. – To były centra kreujące życie kulturalne, cała ta sfera nadbudowy. Trzeba zejść z wyłącznie infrastrukturalnych projektów na te, które wykształcą ducha patriotyzmu, nauczą życia publicznego itd. Rząd zaprasza do wspólnego inwestowania w nadbudowę – chwalił się programem poseł PO i przypomniał, że prócz „świetlików” rząd proponuje też stworzenie tzw. centrów nauki, gdzie młodzi ludzie będą mogli zgłębiać wiedzę.

Sam się dziwię, gdzie ten "orlik"

Lider listy SLD Kazimierz Sas szybko podchwycił temat i zapytał posłów koalicji rządzącej PO-PSL, dlaczego w Nowym Sączu nie ma „orlika”. –Wszędzie są, w Starym Sączu, gdziekolwiek jeżdżę, a u nas nie. Jest mi ogromnie przykro – ubolewał.

Bronisław Dutka tłumaczył więc, że państwom ma tylko udział w „orlikach” i „schetynówkach”, część muszą dać samorządy i wystąpić same o wsparcie. –W gminie Limanowa, w której mieszkam, jest tych „orlików” dużo. Możliwości „schetynówek” też wykorzystano maksymalnie – podkreślał lider listy ludowców. – To były tematy wyjątkowo skierowane do samorządów. Dlatego nie czuję się winny, że w Sączu nie ma „orlika”, bo pewno gdyby Sącz o niego wystąpił, to by był.

Czerwiński przytaknął koledze. – Sam się dziwię, dlaczego prezydent Nowego Sącza nie złożył wniosku. Pytałem go o to kiedyś, to twierdził, że ma w planach wykonać inne boiska w mieście. Ma prawo podejmować takie decyzje – uznał.

Ponieważ Ryszard Nowak jest politykiem PiS, pytanie w końcu trafiło do lidera listy Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka. – Prawda jest bolesna i brutalna: wspiera się te samorządy, gdzie Platforma ma władzę. Jeśli jest prezydent z Prawa i Sprawiedliwości to nie dostanie kasy. Tak to wygląda. A jeśli jest wójt czy burmistrz z partii koalicyjnej, to w każdej gminie jest „orlik” ­– ocenił poseł PiS.

Na uwagi Dutki, że trzeba po prostu składać wnioski, powtórzył, że prośby składać można, ale decyzje są odmowne.

– A miasto w ogóle złożyło wniosek, panie pośle? – dopytywał z sali widz debaty, nowosądecki radny PO Grzegorz Fecko. Krótką acz ostrą wymianę zdań, czy radny jest uczestnikiem debaty czy też występuje jako obywatel Nowego Sącza, przerwał lider Platformy. – Można posłać do pana posła Mularczyka do biura listę „orlików” wybudowanych w gminach, gdzie do PiS-u przyznaje się burmistrz, prezydent lub wójt – zachęcał Czerwiński.

– Bardzo proszę – odrzekł Mularczyk i kontynuował swoją ocenę: – Problem w tym, że następuje upolitycznienie decyzji dotyczących pomocy publicznej. Mówimy o „schetynówkach”. To nie są pieniądze Schetyny! To nie są pieniądze Platformy. To są pieniądze nas wszystkich podatników, środki publiczne z naszych podatków na inwestycje, które państwo i samorząd ma wykonać dla obywateli. A Platforma mówi: „my dajemy wam…”

O mikroskopie Macierewicza

Poseł PiS podkreślał, że żaden samorządowiec nie przyzna się, że jest szykanowany, bo chce inne środki uzyskać z sejmiku województwa czy z rządu. – Ale popieranie partii obecnie opozycyjnej źle się kończy dla danej gminy: nie dostanie środków na inwestycje – zaznaczył jeszcze raz.

Czerwiński uznał to za teorię spiskową. – Zawsze tak jest, że ludzie pokroju Antoniego Macierewicza widzą wokół siebie jakieś zagrożenie, chodzą, szperają. Mają mikroskop na oczach zamiast okularów. Z takim mikroskopem nie da się żyć, ale tacy ludzie są, będą i pozostaną ­– skwitował.

Na sam koniec debaty Mularczyk wrócił jednak do tej dyskusji. Przyznał, że nie wie, czy i ile wniosków w sprawie „orlików” złożył prezydent Nowak, ale problemem jest wysoki koszt tej inwestycji. – Bardzo dużo wójtów mówi prywatnie, że procedura przyznawania „orlików” a potem ich funkcjonowanie, utrzymywanie opiekuna przez 10 lat, są zbyt kosztowne. Jeden wójt z Sądecczyzny powiedział mi, że te inwestycje można było zrobić za niższą cenę, że za jednego „orlika” zrobi trzy boiska ­– wyrzucał Platformie. Widzowie zaproszeni przez PO śmieli się, że polityk PiS doszukuje się korupcji przy budowie kompleksów sportowych.

Czerwiński bronił wciąż pomysłu. – Boisko boisku nierówne i że wójt jakiś zrobi sobie boisko za jedną trzecią ceny, to fakt. Tylko to nie „orlik”. „Orlik” to nie jest jedno boisko tylko cały projekt, to jest myśl – tłumaczył. I drwiąco wyrzucał posłowi PiS: – A poseł Mularczyk wie wszystko co w małej gminie się dzieje, a nie wie czy prezydent Nowego Sącza złożył wniosek.

– Gdyby uznał, że jest w stanie to zbudować, to pewno by złożył – zakończył temat Mularczyk.

Pozostałe wątki debaty zorganizowanej przez portal Sadeczanin.info i miesięcznik „Sądeczanin” w kolejnych relacjach. Debatę wyemituje również telewizja kablowa INSAT. Można o niej też przeczytać w dzisiejszym nowosądeckim wydaniu "Dziennika Polskiego", który wspólnie z Radiem Eska był medialnym partnerem naszej debaty.

Źródło: sadeczanin.info

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu