+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Trójpak energetyczny dopiero w 2014 roku?

Energetyka  Ireneusz Chojnacki 2013-01-07 13:11

Jeżeli w optymistycznym wariancie do Sejmu trafi projekt "trójpaka energetycznego" w pierwszym kwartale br., to uchwalenie nowego prawa zajmie pół roku, a zatem najwcześniej wejdzie ono w życie dopiero w przyszłym roku – ocenił poseł PO Andrzej Czerwiński podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. energetyki.

W czwartek, 3 stycznia odbyło się posiedzenie podkomisji stałej ds. energetyki. Uczestniczył w nim Tomasz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, który starał się odpowiedzieć na pytanie, kiedy tzw. trójpak energetyczny trafi do Sejmu.

- Projekt przed świętami był omawiany na Komitecie ds. Europejskich Rady Ministrów i został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów . W projekcie znalazło się sporo zapisów takich, które wywołały kontrowersje , czy sprzeciw w ramach samej Rady Ministrów i podzieliliśmy wszystkie te uwagi na trzy kategorie. Jedna z nich to jest kategoria , która bezwzględnie będzie musiała być rozstrzygana na poziomie Rady Ministrów. W zależności od tego jak te rozstrzygnięcia będą wyglądały to albo projekt będzie musiał jeszcze ulec dalszym przeobrażeniom, na to potrzeba będzie trochę więcej czasu lub nie będzie musiał być zmieniany i wtedy wcześniej trafi do Sejmu. W dowolnym przypadku, tak szacujemy, że w pierwszym kwartale tego roku Rada Ministrów powinna przyjąć ten projekt - mówił Tomasz Dąbrowski.

Dyrektor Dąbrowski ocenił ponadto, że przyjęty wczoraj, 2 stycznia 2013 roku, przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy prawo energetyczne zakładający przedłużenie do 31 marca 2015 wsparcia dla kogeneracji opartego o żółte i czerwone certyfikaty trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu i powiedział, że być może prace nad polskim projektem zmiany prawa energetycznego (tzw. mały trójpak) i ową zmianą kogeneracyjną będą mogły być połączone w jeden projekt.

- Jeżeli w tym optymistycznym wariancie dostalibyśmy trójpak w pierwszym kwartale to potrzeba pewnie jeszcze pół roku - następne trzy miesiące na prace plus notyfikacja, a więc najwcześniej pewnie gdzieś od przyszłego roku dopiero wszedłby w życie - ocenił Andrzej Czerwiński, poseł PO, przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki, który poinformował przy okazji, że przewodniczącym podkomisji mającej się zajmować małym trój pakiem został poseł Tomasz Nowak (PO).

Posłowie dopytywali dyrektora Dąbrowskiego o to co w istocie stoi na przeszkodzie temu, aby w końcu trójpak trafił do Sejmu.

- Wspomniałem, że w pracach nad trój pakiem są rozbieżności między poszczególnymi resortami i nie chcąc wnikać w szczegóły na tym forum, bo to jest do rozstrzygnięcia w ciele rządowym, powiem tylko, że niektóre są na tyle zasadniczej natury, że dopiero ich rozstrzygnięcie zadecyduje o innych elementach trójpaku. Zatem dopiero rozstrzygnięcie na najwyższym poziomie politycznym umożliwi albo poprawienie tego dokumentu albo przedłożenie tak jak jest - tłumaczył Dąbrowski.

Posłowie raczej nie dziwili się wstrzemięźliwości informacyjnej dyrektora, a na pewno nie dziwił się jej poseł Ludwik Dorn (SP), który ujawnił co według jego wiedzy jest największym problemem.

- Chyba najważniejszą z tych kwestii istotnych jest spór o artykuł 9k w prawie energetycznym, czyli o to czy ma być w Polsce w gazie jeden operator będący 100 proc. własnością Skarbu Państwa i podobnie w energetyce PSE Operator. Wszystkie argumenty z tego co wiem zostały przedłożone, problem jest w pewnym pacie decyzyjnym, ktoś to powinien rozstrzygnąć. Wiadomo. który z członków Rady Ministrów rozstrzyga w związku z tym jeśli chcemy to przyspieszyć to powinniśmy wejść w kontakt z podmiotem decyzyjnym lub gremium około decyzyjnym, bo inaczej to będzie tak, że trójpaku nie będzie. (…) Jak nie będzie nacisku to nie będzie całościowego trójpaku tylko kolejne nowelizacje - ocenił poseł Dorn.

Źródło: wnp.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu