+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Zakończenie konsultacji polsko-włoskich w Rzymie

Wiadomosci  premier.gov.pl 2012-05-30 09:39

- Jesteśmy przyjaciółmi i dlatego nasze spotkania już tradycyjnie polegają na wymianie uwag, a nie na rejestrowaniu konfliktów czy rozbieżności w naszych interesach - powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu z Mario Montim.

Donald Tusk w imieniu swoim, polskiego rządu i Polaków przekazał premierowi Włoch wyrazy współczucia i solidarności w związku z wtorkowym trzęsieniem ziemi w północnych Włoszech.

Premierzy rozmawiali o sytuacji finansowej w Unii Europejskiej. - Dzisiejsza polityka włoska w Europie cieszy się dużym uznaniem i reputacją. Nasza wspólna praca na rzecz wzrostu w Europie, upragnionego wzrostu w kryzysowej sytuacji, przynosi coraz lepsze efekty - ocenił Donald Tusk.

Stwierdził, że przyszłość Europy związana jest z dyscypliną finansową i wzrostem i nie można przeciwstawiać tych dwóch wartości. Zaznaczył również, że Polska i Włochy mają podobne poglądy m.in. na takie kwestie, jak jednolity rynek, polityka fiskalna, przygotowania do wdrażania agendy wzrostu czy przyszły budżet UE.

- Bardzo pozytywnie oceniamy to, co Polsce, pod kierunkiem premiera Donalda Tuska, udało się osiągnąć w zakresie dyscypliny budżetowej, a także wizji rozwoju Europy - powiedział Monti po spotkaniu z szefem polskiego rządu.

Donald Tusk podkreślił, że rozmowy dotyczyły wielu konkretnych przedsięwzięć, a współpraca między państwami będzie zacieśniana, szczególnie w sektorze militarnym i zbrojeniowym. Zaznaczył, że Włosi są zainteresowani możliwością uczestniczenia w przetargach zarówno na śmigłowce, jak i samoloty szkoleniowe.

Premier stwierdził, że wzajemnych inwestycji polsko-włoskich i wzajemnego zainteresowania jest bardzo dużo. - Będzie o tym okazja jeszcze rozmawiać pewnie u nas w kraju z poszczególnymi ministrami, ale mogę powiedzieć, że rzadko kiedy rozmawia się na poziomie tak konkretnym, jak to dziś robili nasi ministrowie - oświadczył Tusk.

- Sentitevi in Polonia come a casa vostra! - tymi słowami zwrócił się Donald Tusk do włoskich kibiców i turystów, zapraszając ich do przyjazdu do Polski na Euro 2012. - Włoska drużyna należy do faworytów, grać będzie w dwóch polskich miastach: w Poznaniu i w moim ukochanym Gdańsku, więc jeszcze raz serdecznie zapraszam wszystkich włoskich kibiców i turystów, aby odwiedzili w tych dniach, w tych tygodniach Polskę - powiedział premier.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu